Victorie impresionantă a CSM Constanța în fața CSU Olimpia Brașov

Dobrogea Explore
1 Min Read

Într-o partidă palpitantă de baschet, CSM Constanța a reușit să se impună în fața CSU Olimpia Brașov cu scorul de 97-78. Acesta a fost al optulea triumf al echipei noastre, menținându-și astfel parcursul perfect în Liga Națională Getica ‘95.

Meciul a fost marcat de o performanță remarcabilă a junioarei Irina Macovei, care a înscris un buzzer beater în ultima fază a partidei, aducând victoria echipei sale.

Echipa, antrenată de Alexandru Olteanu, a oferit un spectacol impresionant în primul meci jucat pe teren propriu în acest an. În ciuda unei reveniri puternice a adversarelor în sfertul 3, vicecampioanele au reușit să își mențină controlul asupra ultimului sfert, încheind cu un succes la 19 puncte diferență.

Performanțele notabile ale meciului au fost cele ale Gabrielei Mărginean (23 puncte, 5 recuperări, 8 pase decisive), Anđelei Delić (21p, 5 recuperări, 2 pase decisive) și Alinei Podar (21p, 5 pase decisive). Alți contribuitori importanți au fost Higgins (11p), Irimia (10p), Godri-Părău (5p), Koizar (2p), Macovei (2p), și Vaida (2p).