Ștafeta României cu trei înotători de la CSM Constanța a încheiat pe locul șapte la Europene!

Dobrogea Explore
1 Min Read

România, în componenţa David Popovici, Alexandru Stoica, Mihai Gergely, Patrick Dinu, s-a clasat pe locul al şaptelea în finala probei masculine de ştafetă 4×50 m liber, marţi seară, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 metri) de la Otopeni.

David Popovici, Alexandru Stoica, Mihai Gergely și Patrick Dinu au încheiat cursa cu timpul de 1:25.93 min., nou record național la 19 ani+.

Victoria a revenit Marii Britanii (Benjamin Proud, Matthew Richards, Alexander Cohoon, Lewis Burras), în 1 min 22 sec 52/100. Argintul a fost obţinut de Italia (Leonardo Deplano, Lorenzo Zazzeri, Thomas Ceccon, Alessandro Miressi), 1 min 23 sec 14/100, în timp ce bronzul a fost câştigat de Grecia (Kristian Gkolomeev, Stergios Marios Bilas, Apostolos Christou, Andreas Vazaios), 1 min 23 sec 27/100.